Endodoncija

Postupak spašavanja zuba liječenjem korijena

Endodoncija danas predstavlja glavninu tretmana u našoj ordinaciji, gdje se zub liječenjem spašava od ekstrakcije i gubitka potpornih struktura čeljusti.

Zašto liječenje?

Napredovanjem karijesa kroz caklinu, dentin ili /i cement zuba bakterije dopiru do zubne pulpe (samo središte zuba koje se proteže zajedno sa krvnim žilama i živcima sve do vrha korijena; tako se zub prehranjuje) pa nastaje upala pulpe ili pulpitis.

Nekoliko je vrsta pulpitisa, a pacijentu je to važno jer ponekad prođe neopaženo (kao da je netko stišao alarm za uzbunu), ali najčešće, nažalost, jako ili nesnosno boli. Što se prije započme sa terapijom liječenja, to bolje.

Stomatolog tada treba otvoriti zub, ukloniti inficirani sadržaj iz upaljenog kaviteta i kanala, dobro očistiti mehanički i ispiranjem dezificijensima, da bi potom eventualno primijenio lijek ili definitivno napunio i zabrtvio očišćene kanale kako se proces ne bi ponovio.

U ovom minucioznom poslu koristimo se u našoj ordinaciji određenim aparatima i sredstvima dijagnostike za što preciznije rezultate liječenja;

RTG / RVG APARAT prenosi digitalne snimke cijelog zuba na početku, za vrijeme i nakon terapije, dakle minimalno tri puta snimamo zub koji liječimo.

Duljinu korijenskih kanala mjerimo ENDOMETROM RYPEX 4, a kanale zuba čistimo ručnim iglicama, ali i STROJNO, PROTAPER tehnikom, Gold i Next, poštujući pri tom protokol proizvođača od 3 do 5 nikal titanijuma iglica.

Nakon čišćenja, ispiranja i sušenja kanale obturiramo termoplastičnim punilom – gutaperkom, štapićima ali i tekućom gutaperkom (SYBRON ENDO obturacijski sistem), tako da se sigurno zabrtve svi pomoćni kanalići i na taj način spriječi prodor bakterija do kosti.

Kontolnom snimkom potvrđujemo 100% izliječenje zuba!

Endodontski dobro tretiran zub može služiti još mnogo godina i naknadno se upotrijebiti kao NOSAČ MOSTA ILI KRUNICE.

Ali ako nakon endodoncije postoji veliki nedostatak zuba, što je jako često, zub je potrebno nadomjestiti kako ne bi puknuo, nekad i tako nezgodno da dobro izliječen zub treba ekstrahirati.

U centar zuba preporuča se cementirati KOMPOZITNI KOLČIĆ OJAČAN STAKLENIM VLAKNIMA (NADOGRADNJA), te KOMPOZITNI ISPUN kod manjih oštećenja. A kod većih preporučamo KERAMIČKU ili CIRKONSKU KRUNICU.

Amalgam u ovim slučajevima nije preporučljiv zbog jakog opterećenja na stijenke zuba koji ionako oslabljen lako puca pod pritiskom.

Endodoncija u koracima
  • Priprema čistog radnog polja
  • Rtg/rvg snimka
  • Čišćenje kanala iglicama ručno ili strojno
  • Provjera dužine korijena endometrom
  • Rtg/Rvg snimka
  • Dezinfekcija kanala i po potrebi ostavljanje lijeka do 2 tjedna da se smanji broj bakterija ( ponekad uz antibiotik)
  • Punjenje očišćenih kanala štapićama ili tekućom gutaperkom
  • Ispun, nadogradnja i/ili krunica
Zašto spašavati zub, a ne izvaditi ga i staviti umjetni?

Savršenstvo prirodnog zuba teško je  postići umjetnim nadomjestkom najbolje kvalitete; kad se zub vadi izgubi se i dio kosti u kojoj je stajao. Najčešće nakon vađenja prođe previše vremena do nadoknade tako da se preostali zubi se naginju u prazan prostor i remeti se zagriz, međučeljusni odnosi se poremete što utječe na funkciju žvakanja, na koncu i na  izgled lica.

Ordinacija dentalne medicine Dentessa

Za sve upite i rezervaciju termina stojimo Vam na raspolaganju

9 + 6 =